درمان گیاهی آرتروز (اُستئواَرترت)

درمان گیاهی آرتروز (اُستئواَرترت)

درمان گیاهی آرتروز (اُستئواَرترت)

این بیماری شایع ترین شکل آرتریت است و اکنون اُستئواَرترت نامیده میشود. با پست آموز همراه باشد تا با این بیماری و روش های درمان گیاهی آرتروز آشنا شوید.این بیماری اصولا تخریب کننده ساختمان های مفاصل است.غضروف پوشاننده انتهای استخوان ها که باید به عنوان بالشتکی برای مفصل عمل کند به تدریج تخریب می شود و فشاری بر عضلات و رباط های اطراف مفصل وارد می سازد.پوست روی استخوان ها بسیار حساس است و فقدان غضروف  معمولا موجب درد می شود.

در پاسخ به این تخریب ، بدن تمایل دارد که استخوان زاید در محل ضعیف بسازد. این رشد زاید استخوانی اغلب خارهای استخوانی نامیده می شوند. درد بسیار شدیدی را ایجاد می کند.این رشد استخوانی همچنین می تواند بر روی رشته های عصبی فشار بیارود. مثلا اگر چنین وضعیتی در ستون فقرات پیش بیاید، موجب احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد شدیدی در اندام ها،عضلات و استخوانها می شود.

علل

پیری ، ارث، استفاده بیش از حد از مفصل، ضربه ها، چاقی و گردش خون ضعیف، رژیم غذایی نامناسب و ورزش شدید نیز جزو علل اُستئواَرترت محسوب می شوند.

به عنوان بخشی از فرایند پیری ما باید منتظر درجاتی از تغییر مفصل و عضله باشیم، اما ممکن است افراد پیر دارای مفصل خوب و قابل انعطاف باشند.دویدن در مسافت های طولانی موجب فرسودگی مفصل می شود،هرچند قهرمانان پیشین اغلب خودشان را سالم تر و سرزنده تر از سایر افراد می دانند.

 

چگونه از گیاهان دارویی به عنوان دمکرده ها (چای) استفاده کنیم

درمان گیاهی آرتروز (اُستئواَرترت)

گیاهان

مصرف خوراکی

ژل صبر زد – تخم کرفس – بابونه گاوی – دم اسب – عروس چمنزار – بید – زنگوله ای

توجه داشته باشید تخم کرفس یک ماده تغلیظ شده است و به مراتب قوی تر از سایر بخش های این گیاه می باشد.

استعمال خارجی

روغن های فرار – اسطوخودوس – اکلیل کوهی – امرودی

رژیم غذایی

یونجه – به صورت جوشانده یا جوانه – آب سیب – آب کرفس – چای بابونه – قهوه قاصدک – سیر – خوراک حبوبات سبز -چای وارنگ بو – آب ساقه گندم – اب جعفری یا شاهی آبی نیز می تواند تهیه شود.

بر اساس پژوهش ها چنین می توان گفت که گیاهخوران نسبت به گوشتخواران کم تر به آرتریت مبتلا می شوند، لذا رژیم غذایی گیاهخواری یا نیمه گیاهخواری توصیه می شود.

بور

یک کار آزمایی نشان داده که  هفتاد درصد از بیماران مبتلا به آرتروز از دریافت مکمل های بور سود می برند.

استخوان آرتریتی کم تر از استخوان سالم بور دارد.بور از دست دادن کلیسیم را در زنان دچار پوکی استخوان کاهش می دهد.با مصرف روزانه ۳ میلی گرم بور می توان از دست دادن ۱۱۷ میلی گرم کلیسیم در  روز از طریق ادارد را به ۶۴  میلی گرم کاهش داد.

از آنجا که بور و فلوید مخالف یک دیگر عمل می کنند،با حذف فلوید از آب آشامیدنی می توانید میزان بور را در رژیم غذاییتان افزایش دهید.بور ماده  مغذی  ضروری برای گیاهان است و توسط گیاهان از خاک جذب می شود؛ جوشاندن گیاهان در آب میزان بور آنها را کاهش می دهد. مگر آن که آبی را که به گیاهان در آن می جوشند نیز مصرف کنید.

بهترین منبع بور آلو، بادام، کشمش، تخم بزرک، جعفری، خرما، سیب، هلو، فندق و سبزی های نارنجی رنگ می باشد.

مکمل های درمان گیاهی آرتروز

  1. ویتامین ث به علاوه بیوفلاونوئید – نیاسین آمید
  2. نمک های بافتی یا سلوئید ها
  3. کالک فلور – سلیس

ورزش

شنا، پیاده روی و حرکات بسیار نرم یوگا و تای چی معمولا مفیدترین ورزش ها هستند.شما هیچ وقت برای یاد گیری این ورزش ها پیر نیستید.اگر مفاصلتان را حرک ندهید، نه تنها این مفاصل سفتر می شوند بلکه عضلات دور آنها نیز ضعیف تر و کوچک تر می شوند.

 

گردآوری شده توسط تیم پست آموز

پاسخی بگذارید