روش های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

محافظت از کرونا

 ویروس کرونا (ویروس COVID-19) ،نوعی از ویروس ها هستند که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران، از جمله انسان، تأثیر می گذارند. آنها با سرماخوردگی، پنومونی و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) همراه هستند و همچنین می توانند روی روده تاثیر بگذارند.

 

ویروس کرونا

 

بیماری کرونا

ویروس کرونا ،در سال ۱۹۳۷ از ویروس برونشیت عفونی در پرندگان کشف شد. این ویروس ها ،مسئول ۱۵ تا ۳۰ درصد از سرده های رایج هستند و در طول ۷۰ سال گذشته، دانشمندان دریافته اند که ویروس کرونا می تواند موش ها، سگ ها، گربه ها، بوقلمون ها، اسب ها، خوک ها و گاو را آلوده کند. مقاله MNT بر روی انواع مختلف ویروس کرونا انسانی، علائم آنها، نحوه انتقال آنها و دو بیماری خطرناک مشتق از آن :SARS و MERS تحقیق کرده است.

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد.

 

ویروس کرونا

جلوگیری از ابتلا به کرونا ؛ چگونه از خودتان محافظت کنید؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از شما در برابر عفونت کرونای ویروسی وجود ندارد. شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به عفونت با انجام موارد زیر باشید:

  • ویروس کرونا، معمولا از راه دهان، بینی، چشم و گوش وارد بدن می شود. به همین دلیل قبل از شستشوی کامل دستها ، به این چهار قسمت از بدن دست نزنید .
  • دستان خود را در طول شبانه روز ، چندین بار با آب وصابون یا مایع دستشویی به مدت ۳۰ ثانیه با دقت بشویید.البته استفاده از مایع یا ژل ضدعفونی کننده نیز تاثیر زیادی در ضدعفونی کردن دستان دارد .
  • از دست دادن و روبوسی تا حد ممکن خودداری کنید .
  • یکی از راههای انتقال ویروس کرونا ، تنفس است ، پس در صورتی که فردی در نزدیکی شما عطسه و یا سرفه کرد ، خیلی سریع دهان و بینی خود را بپوشانید و تا حد ممکن از آن شخص دور شوید .
  • از دستشویی های عمومی استفاده نکنید چرا که برخی از ویروس های مشابه کرونا به ندرت از طریق بخارات مدفوع نیز می توانند وارد فضای تنفسی شوند
  • اگر متناسب با شغل خود ، با اشیائی کار می کنید که افراد دیگر نیز مدام با آنها در تماس هستند ، آن اشیاء را مدام ضدعفونی کنید ، مانند دستگیره در ، دکمه های آسانسور ، ستون فلزی مترو و اتوبوس ، خودپردازها و …
  • اگر قادر به ضد عفونی کردن آنها نیستید قبل از شستشوی دستان خود به دهان ، چشم ، گوش و بینی خود دست نزنید .
  • از رفتن به اماکن عمومی تا حد ممکن خودداری کنید و در صورت ضورت ، مدام دست های خود را ضدعفونی کنید .از دستکش و ماسک استفاده کنید .
  • یک مایع ضدعفونی کننده کوچک برای زمانهایی که به آب و مایع دستشویی دسترسی ندارید به همراه داشته باشید تا در محیط های عمومی مانند مترو و خیابان و … بعد از تماس با افراد و اشیاء، مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.
  • از خورد غذا ،خوراکی و مایعات در مکانهای نامطمئن اجتناب کنید ، زیرا یکی از راه های انتقال کرونا مصرف غذای آلوده است .
  • غذاهای خود را کاملا بپزید و از خوردن غذای خام و یا نیمه پخته خودداری کنید ، مانند تخم مرغ عسلی و یا استیک نیم پز. گوشت ، مرغ و شیر را باید جوشانه و کاملا پخته شود .
  • پس از ورود به منزل بلافاصله دست های خود را شسته و ضدعفونی کنید . از اعضای دیگر خانواده نیز انجام این کار را بخواهید .در محل کار نیز از همکاران خود بخواهید تا این مسائل را رعایت کنند.
  • میوه ها و سبزیجات را با آب و محلول های ضدعفونی کننده میوه و سبزی شستشو دهید و از خوردن میوه های نشسته خودداری کنید .
  • با خوردن ویتامین C ، میوه ها ، سبزیجات و داروهای تقویتی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید ، روزانه یک لیوان آب ولرم و آب لیموی تازه را با یک قاشق عسل طبیعی بنوشید.
  • مسواک خود را ضدعفونی کرده و با مایع بشوئید تا باعث محافظت از ورود ویروس کرونا به بدن شوید.

 

واکسن ویروس کرونا

دلایل مهم حمله ویروس کرونا به دستگاه تنفسی

یکی از دلایل مهمی که ویروس کرونا به دستگاه تنفسی بیمار حمله میکند دمای موجود در دستگاه تنفسی ( ریه بیمار ) می باشد . دمای پایین دستگاه تنفسی یا همان ریه انسان باعث میشود تا اولین حمله به این ارگان از بدن صورت گیرد و دلیل اصلی آن این است که دمای بدن در حالت نرمال ۳۷ درجه ولی دمای دستگاه تنفسی بین ۳۴ تا ۳۵ درجه می باشد. ( به اصطلاح میتوان گفت ویروس کرونا , به سرما و دمای پایین علاقه دارد )

 

ویروس کرونا ( COVID-19 ) چگونه پخش می شود ؟

ویروس کرونا از طریق قطرات آلوده , که با عطسه یا سرفه پخش می شوند یا تماس دست با سطوح یا اشیاء آلوده یا کسانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند , منتقل می شود.

تشخیص ویروس کرونا

ویروس COVID-19 تا چه مدت زمانی روی سطوح باقی می ماند؟

طبق اعلام رسمی سازمان بهداشت جهانی , دقیقا مشخص نیست که این ویروس COVID-19 چه مدت روی سطوح , زنده می ماند . مطالعات مقدماتی درباره ویروس COVID-19 نشان از این دارد که کرونا ویروس از چند ساعت تا چند روز روی سطوح , زنده می ماند. البته ممکن است در شرایط مختلف از جمله میزان حرارت و رطوبت یا نوع سطح فرق کند.

پاسخی بگذارید