۱۰ دلیل نوشیدن قهوه برای سلامتی

خواص قهوه

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی در بین عموم جهان میباشد و تاثیر زیادی بر روی سلامتی دارد.و فواید زیادی از جمله آنتی اکسیدان ، تقویت مغز ، بی خوابی ، سوء هاضمه و … دارد.اما آخرین شواهد خبر های خوبی را برای نوشیدن قهوه ارائه میدهد که در اینجا به ۱۰ مورد این فواید میپردازیم:

منبع اصلی آنتی اکسیدان

به طور ساده قهوه آنتی اکسیدان زیادی نسبت به چای سبز و کاکائو دارد.دانشمندان  حدود ۱۰۰۰ آنتی اکسیدان در دانه های قهوه که فراوری نشده است شناسایی کرده اند به همین دلیل مطالعات بیشتری نشان میدهد که خوردن قهوه منبه اصلی آنتی اکسیدان میباشد و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

آنتی اکسیدان ها با التهاب مبارزه میکنند و در مقابل بسیاری از بیماری ها مانند آرتروز ، آترواسکلروز ، سرطان تاثیر زیادی دارند.آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی میکنند و باعث میشود متابولیک روزانه افزایش یابد.آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلولهای خود در برابر صدمه به ما در حفظ سطح میکروب ها کمک میکنند.و ناگفته نماند در مقابل بیماری عروقی تاثیر زیادی دارد.

تقویت حافظه

قهوه دارای مقدار زیادی کافئین هست به نظر میرسد کافئین در مناطق خاصی از مغز مسئول حافظه و تمرکز بوده و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت میباشد ولی هنوز هیچ شواهدی نشان نمیدهد که این چه مدت طول میکشد تا تاثیر خود را بر روی فرد بگذارد.

جلوگیری از آلزایمر

علاوه بر تقویت مغز ، مصرف منظم قهوه ممکن است خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را در فرد به شدت کاهش دهد.یک مطالعه در فنلاند باعث شد که نوشیدن سه تا پنج لیوان قهوه به صورت روزانه ۶۵ درصد کاهش مبتلا شدن به آلزایمر را افزایش داد.کافئین از ایجاد پلاک بتا آمیلوئید جلوگیری میکند که میتواند برای شروع آلزایمر کمک میکند به همین دلیل نوشیدن قهوه را برای جلوگیری از آلزایمر پبشنهاد دادند.

سلامتی قلب

بیشتر باور ها بر این است مصرف قهوه برای بیماری های قلبی وسرطان تقش اساسی دارد اما تحقیقات جدید نشان میدهد که نه تنها قهوه برای سلامتی قلب و سایر اعضای بدن مفید است بلکه باعث میشود خطر ابتدا شدن به بیماری قلبی در فرد کاهش یابد.

نوشیدن چهار لیوان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان را تا ۳۰ درصد در مقابل افرادی که قهوه مصرف نمیدهد کاهش میدهد.نوشیدن منظم قهوه به پایین آمدن سرطان کبد ، روده بزرک ، سینه کمک میکند. پلی فنول ها ، فیتوشیمیایی های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه ، در چندین مطالعه خاصیت ضد سرطانی را نشان داده اند و تصور میشود که به کاهش التهاب برخی از تومور ها باشد کمک میکند.

خواص قهوه

دیابت نوع دو

یک تحقیق در حال رشد حاکیست ارتباط بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت را  کاهش میدهد یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد هر فنجان قهوه روزانه ۷ درصد خطر مبتلا شدن به دیابت را کاهش میدهد.دانشمندان معتقدند که قهوه ممکن است از چندین روش خطر ابتلا شدن به دیابت را کاهش دهد که در این قسمت به بررسی این موارد میپردازیم:

  • با کمک به بدن در استفاده از انسولین و محافظت از سلول های تولید کننده انسولین
  • تنظیم مناسب قند خون
  • جلوگیری از آسیب بافتی

شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد قهوه حساسیت سلول های عضلانی را نسبت به اثر انسولین کاهش میدهد و این ممکن است باعث متوبولیسم قند و افزایش قند خون شود.اهمین این یافته هنوز مشخص نیست.

کبد عاشق قهوه است

درست است علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با نوشیدن قهوه به شدن کاهش می یابد.دانشمندان رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی را پیدا کردند.افزایش سطح آنزیم های کبدی معمولا منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است هر چه افراد قهوه بیشتری بنوشند سطح آنزیم های آنها پایین می آید.

افزایش عملکرد ورزشی

کافئین تقویت کننده عملکرد و استقامت است و نه تنها با خستگی مقابله میکند بلکه باعث تقویت انقباض عضلات نیز میشود و درد تمرین کننده را به شدت کاهش میدهد و اسید های چرب موجود در خون را افزایش داده که از استقامت عضلات نیز پشتیبانی میکند.قهوه به شما در مقایل خستگی کمک زیادی میکند و شما را قادر میسازد ورزش طولانی تر و باکیفیت تری داشته باشید.

مهار کننده افسردگی

مطالعات نشان میدهد نوشیدن قهوه ثاثیر زیادی بر روی میزان افسردگی در زنان و مردان دارد.محققان هنوز مطمئن نیستند که چگونه به نظر میرسد قهوه باعث کاهش افسردگی میشود اما شناخته شده است که کافئین انتقال دهنده های عصبی را کنترل میکند که مهم ترین آنها دوپامین و سروتونین میباشد.

درمان بیماری نقرس

مطالعات زیادی نشان میدهد که نوشیدن قهوه خطر ابتلا شدن به نقرس را کاهش میدهد.طبق بررسی دانشمندان خواص آنتی اکسیدانی قهوه با کاهش انسولین میتواند خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد که این باعث کاهش میزان اسید اوریک میشود ناگفته نماند که اسید اوریک میتواند باعث نقرس شود.

 

پس نتیجه میگیرم خواص قهوه برای بدن تاثیر زیادی دارد و برای سلامتی هر فرد بسیار خوب میباشد امیدواریم از مقاله خواص قهوه لذت کافی را برده باشید.

منبع:پست آموز

پاسخی بگذارید