راهنمای جامع ترک سیگار

ترک سیگار

آیا دوست دارید سیگار را ترک کنید؟آیا از اینکه بارها تلاش کرده اید سیگار را ترک کنید به نتیجه نرسیده اید ، برای ترک سیگار خسته شده اید؟

آیا میخواهید تغییرات دائمی برای زندگیتان به وجود آورید اگر پاسخ شما برای این سوال ها مثبت است پس با ما همراه باشید.

مشاهده آمار اثرات مضر سیگار بر سلامتی بدن ، انسان را به وحشت می اندازد.مصرف سیگار هر ساله بیشتر از مجموع تلفات ایدز ، الکل ، مواد مخدر ، تصادفات رانندگی ، قتل و … انسان ها را از بین میبرد.بنابراین با نکشیدن سیگار از وقوع این مرگ ها پیشگیری کنید.

سیگار و تنباکوی موجود در سیگار ، مهم ترین عامل ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی ، آمفیزم ( بزرگ شدن ریه ها در اثر هوا ) و سایر بیماریهای تنفسی است.

نیکوتین و مواد سمی موجود در سیگار فرآیند سم زدایی در بدن را مختل میکند در نتیجه سلول های بدن آسیب می‌بینند و باعث بروز بیماریهای مختلفی مثل سرطان ، آفزایش کلسترول خون ، مشکلات قلبی و عروقی ، گردش خون ، اختلالات تنفسی ، و افزایش خطر پوکی استخوان میشوند.

همچنین سیگار کشیدن باعث میشود جذب ویتامین ها در بدن کم شود و باعث ایجاد بیماری های مختلف شود.

چرا باید سیگار را ترک کرد؟

حفظ سلامتی

نگرانی تاز وضع سلامتی معمولا مهمترین عاملی است که فرد را به ترک سیگار وادار میکند این نگرانی واقعی است.

نیمی از سیگاریها که به کشیدن سیگار ادامه میدهند نهایتا به علت یکی از بیماریهای وابسته به سیگار میمیرند.تنها در ایالات متحده سیگار کشیدن مسئول مرگ یک نفر از پنج نفر است و حدود۶/۸ میلیون نفر از بیماریهای ریوی و قلبی ناشی از سیگار رنج میبرند.

سرطان

تقریبا همه میدانند که سیگار موجب سرطان ریه میشود ولی کمتر کسی میداند که سیگار همچنین عامل خطرزا برای انواع دیگری از سرطان شامل سرطان دهان ، حنجره ، حلق ، مری ، مثانه و … هم هست.

بیماری های ریوی

پنومونی از بیمارهایی است که از سیگار کشیدن ایجاد میشود.سیگار همچنین احتمال بروز بیماری هایی مانند آمفیزم و برونشیت مزمن را بیش تر میکند.

این بیماری ها را کلا تحت عنوان COPD (بیماری مزمن انسداد ریوی)میشناسند COPD موجب بیماری و ناتوانی مزمن شده و با گذشت زمان بدتر میشود و گاهی حتی کشنده هست.

آمفیزم و برونشیت مزمن معمولا در افراد حدود ۴۰ سال مشاهده میشود ولی با پیشرفت علائم بیش تر در افراد مسن‌تر دیده میشود.در کسانی که مدت طولانی تری سیگار کشیده اند ، COPD بیشتر است.

حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری عروق خونی

احتمال مرگ و میر به علت حمله قلبی در سیگاریها دو برابر افراد عادی است.سیگار همچنین یک عامل خطر عمده بیماری عروق محیطی به صورت تنگی عرووق خونی اندام ها است.سیگار همچنین بر دیواره عروقی که خون را به مغز میرساند. (عروق کاروئید) تاثیر میگذارد که موجب سکته مغزی میشود و احتمال بروز ناتوانی جنسی را در مردان سیگاری بیشتر میکند.

کوری و سایر مشکلات

سیگار موجب افزایش خطر دژنراسیون ماکولا ، یکی از مهم ترین علل کوری در سالمندان میشود.سیگار همچنین موجب چروکیدگی زود رس پوست ، بوی بد دهان ، اختلالات لثه و دندانها ، بوی بد لباس و زرد شدن انگشتان میشود.

خطرات ویژه در زنان و کودکان

سیگار کشیدن موجب بروز خطراتی خاص در خانم ها میشود.در زنان سیگاری بالای ۳۵ سال که از قرص های ضد بارداری استفاده میکنند.احتمال بروز حمله قلبی ، سکته مغزی و ایجاد لخته در پاها بیشتر میشود.

احتمال سقط جنین با تولد نوزاد با وزن کم در زنان باردار سیگاری بیشتر است.احتمال مرگ و میر یا اختلالات جسمی و یادگیری در نوزادان متولد شده با وزن کم بیشتر است.

مرگ و میر زودتر از موعد ناشی از سیگار

بر اساس اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در سال ۱۹۹۰ ، مردان سیگاری به طور متوسط ۲/۱۳ سال و زنان سیگاری ۵/۱۴ سال زودتر میمیرند.

سیگار همچنین سالها قبل از مرگ فرد با ایجاد ناتوانی های مختلف بر کیفیت زندگی تاثیر میگذارند.بیماری های ناشی از سیگار موجب محدودیت فعالیت فرد میشود.

ترک سیگار

چرا سیگار؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که سیگاری ها چه زمان سراغ سیگار میروند؟

بیشتر آنها وقتی خسته و کلافه اند ، دست به سیگار میشوند.بعضی ها هم ناخودآگاه  وقتی در حال فکر کردن هستند سراغ سیگار میروند.بعضی ها هم برایشان زمان فکر کردن یا خستگی فرقی نمیکند چون سیگار برای آنها به یک عادت تبدیل شده است.

بسیاری از مردم سیگار میکشند حتی با اینکه اطلاع دارند کشیدن این ماده سمی برای سلامتی شان مضر است، با توجه به این شرایط چرا مردم سیگار میکشند؟

چهار دلیل خوب برای پاسخ دادن به این سوال وجو دارد

یک دلیل به ایجاد احساس مثبت مرتبط میشود.یعنی سیگار کشیدن برای تحریک ، آرامش یا لذت

دلیل دیگر به کاهش احساس منفی مربوط میشود همچنین تسکین درد و اضطراب یا تنش

توجیه سوم این است که شاید سیگار کشیدن به رفتار عادی یا خودکار تبدیل میشود که شخص آن را بدون آگاهی انجام میدهد.

چهارم اینکه ممکن است شخص به کشیدن سیگار وابستگی روانی پیدا کند تا بر حالت های هیجانی مثبت یا منفی خود تسلط یابد.

مردم از سیگار به عنوان وسیله ای برای تحمل استرس استفاده میکنند.سیگار کشیدن در میان نوجوانان کم سن و سال به میزان استرس در زندگیشان مربوط است.هر اندازه میزان استرس آنها بیشتر باشد مستعد به سیگار کشیدن میشوند.

مزایای ترک سیگار

۲۰ دقیقه پس از قطع مصرف سیگار تعداد ضربان قلب و فشار خون کاهش پیدا میکند.

۱۲ ساعت پس از قطع سیگار سطح مونوکسید کربن خون به حد طبیعی برمیگردد.

۲ هفته تا ۳ ماه بعد از قطع سیگار جریان خون بهتر میشود و فعالیت ریوی بهبود می یابد.

۱ سال پس از قطع سیگار خطر بیماری کرونری قلبی به نصف افراد سیگاری میرسد.

۵ سال پس از قطع سیگار احتمال بروز سکته مغزی برابر با افراد غیر سیگاری میشود.

۱۰ سال پس از ترک سیگار امکان مرگ ناشی از سرطان ریه نصف فرد سیگاری است.

۱۵ سال پس از قطع سیگار خطر بیماری های کرونری قلبی مشابه غیر سیگاریها است.

نتایج آنی قطع سیگار

کنار گذاشتن مصرف سیگار با سلسله‌ای از نتایج فوری و برخی اثرات  با شروع دیرتر همراه است.این اثرات مفید بر زندگی روزمره شما تاخیر میگذارد.

 1. تنفس شما خوشبوتر میشود
 2. دندان های شما سفید تر میشود
 3. بوی بد لباسها و موهای شما از بین میرود
 4. زردی انگشتان و ناخن های شما از بین میرود.
 5. مزه غذاها بهتر میشود.
 6. حس بویایی شما به حالت طبیعی بازمیگردد.
 7. در دیگر فعالیت های روزانه (مثل بالا رفتن از پله و کار منزل ) دچار تنگی نفس نمیشوید.

در ادامه روش های ترک سیگار را میگویم :

از کاغذ استفاده کنید

قبل از هرکاری در مورد سیگار به خوبی فکر کنید و ببینید از چه چیزهایی در مورد آن بدتان می آید و اینکه چرا سیگار را ترک  میکنید.

 1. آیا در مورد سلامت خود نگرانید و از سرطان ریه یا سایر سرطانها در هراسید.
 2. آیا از بیماری قلبی وسایر بیماریها نگرانید
 3. آیا همسر و فرزندان  و اطرافیان شما در معرض عوارض سیگار کشیدن شما هستند؟
 4. آیا فکر میکنید الگو خوبی برای فرزندان خود نیستید.
 5. آیا از اینکه موها و لباس های شما بوی سیگار میدهند ناراحتید؟

از مواردی که شما را نگران کرده لیستی تهیه کنید و همیشه آن را همراه خود داشته باشید هر بار که خواستید سیگاری را بردارید یا میل به سیگار پیدا کردید به لیستی که تهیه کردید بیندازید و به خاطر بیاورید چرا تصمیم به ترک سیگار گرفته بودید.

سپس به انگیزه هایی که باعث شده است فکر ترک سیگار به سرتان بزند دقت کنید و از آنها یادداشت برداری کنید.در ادامه بنویسید که از ترک سیگار چه منافعی نصیبتان خواهد شد تمام اینها را با جزئیات کامل یادداشت کنید.

از دیگران کمک بگیرید

به خانواده ، دوستان یا همکاران بگویید که میخواهید سیگار را ترک کنید این کار باعث میشود اراده شما قوی تر شود.

هر بار میل به سیگار آوردید به خاطر بیاورید آنها میدانند در حال ترک سیگار هستید و میزان اراده و خویشتنداری شما را تحت نظر دارند و شما نمیخواهید دیگران شما را فردی شکست خورده ببیند.

حتی میتوانید از آنها بخواهید که اگر شما را در حال روی آوردن به سیگار دیدند به شما یادآوری کنند که تصمیمی که گرفته بودید چقدر برایتان مهم است.

اگر سالهاست که سیگار میکشید و از این کار لذت میبرید پس لازم است برای زندگی بعد از سیگارتان هم برنامه های جدیدی داشته باشید.

تغییراتی در برنامه های روزمره تان به وجود بیاورید

ورزش های جدید ، فعالیت های اجتماعی متنوع ، امتحان کردن غذاهای جدید ، موسیقی متفاوت ، تهیه لباس جدید ، تغییر وضع ظاهری مثلا نوع آرایش موی سر و … باید با این تغییرات احساس کنید که ترک سیگار از شما آدم دیگری ساخته است.

از پزشک خود کمک بخواهید

از پزشک خود بخواهید تا شما را برای ترک سیگار راهنمایی کند و یا مراکزی به شما معرفی کند.هر چه درطول برنامه ترک سیگار خود مشاوره بیشتری دریافت کنید احتمال اینکه موفق شوید بیشتر است.

امروز ترک نکنید

به جای آن ، روزی را در نظر بگیرید که دست کم دو هفته بعد باش و آن روز در بر روی تقویم خود به عنوان روز ترک در نظر بگیرید.سپس ایسن مدت  را صرف آمادگی برای ترک کنید.این گونه است که موفق خواهید شد.

اینکه شما سیگار را ناگهان کنار بگذارید شدنی است اما کار دشواری است و ممکن است شکست بخورید.

 1. میتوانید برای شروع فقط سیگار خود را به تاخیر بیاندازید.
 2. در مرحله بعدی فقط نصف هر سیگار ار بکشید.
 3. سیگار را نخی یا دانه ای بخرید نه بسته ای یا جعبه ای

در مرحله بعد نوبت های سیگار کشیدن خود را یکی در میان به فعالیت دیگری مانند پیاده روی یا فعالیت بدنی یا یک سرگرمی مورد علاقه خود اختصاص دهید.

بر روی برنامه های گفته شده تمرکز کنید تا در تک تک آنها موفق شوید و بعد به مرحله بعدی برسید به تدریج برنامه خود را طوری ادامه و ارتقاء دهید تا به مرور زمان سیگار را کاملا کنار بگذارید.

 

ادامه این مقاله به زودی آپدیت میشود…

پاسخی بگذارید