علائم و عوامل سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار(restless legs syndrome) یا همان RLS شرایطی است که در آن نیازی شدیدی برای تکان دادن پا احساس می شود. این مورد معمولا به دلیل وجود احساسات ناخوشایند ایجاد می شود. به طور معمول این سندرم در زمان های عصر و یا طی شب که نشسته‌ اید و یا دراز کشیده اید اتفاق می افتد. تکان دادن پا به طور موقت احساسات ناخوشایند را از بین می برد.

این سندرم که گاها با نام بیماری ویلیس-اِکبوم (WED) نیز شناخته می شود می تواند در هر سنی شروع شده و به مرور با افزایش سن نیز بیشتر می شود. این سندرم می تواند موجب ایجاد تداخل در خواب گردد که این پدیده نیز به خودی خود بر زندگی روزانه تاثیر می گذارد.

تعدادی از اقدامات خود مراقبتی و تغییر در سبک زندگی می تواند به شما کمک کند. همچنین درمان با دارو می تواند به تعداد زیادی از افراد که به سندرم پای بی قرار دچار هستند کمک کند.

 

علائم سندرم پای بی قرار

علامت اصلی در سندرم پای بی قرار احساس نیاز شدید به تکان دادن پاها است. سایر مشخصه های معمول در RLS شامل موارد زیر هستند:

 • احساسی که پس از استراحت به وجود می آید.

به طور معمول این احساس زمانی ایجاد می گردد که شما به مدت طولانی نشسته و یا دراز کشیده باشید. مانند نشستن در اتومبیل و یا هواپیما و یا سینما.

 • تسکین این حالت پس از جا به جا شدن.

RLS با جا به جایی مانند کشش، بلند کردن و یا قدم زدن و پیاده روی کاهش می کند.

 • علائم در عصر ها شدت پیدا می کنند.

علایم سندرم پای بی قرار معمولا به طور محسوسی در شب رخ می دهند.

 • حرکات ناگهانی شبانه.

RLS می تواند مربوط به شرایط بیشتر معمولی باشد که نامش تکانه ماهیچه ای دوره ای در خواب است. این عامل می تواند منجر به پیچش و جمع شدن و سپس رها کردن منجر گردد که به اصطلاح به آن لگد زدن هم می گویند. این عامل بیشتر در شب ها و زمانی که در خواب هستید رخ می دهد.

به طور معمول افراد دچار به سندرم پای بی قرار این اختلال را به شکل حالت غیر نرمال و ناخوشایند در پا یا ساق پا توصیف می کنند. این عامل بیشتر در دو طرف بدن رخ می دهد. احتمال کمتری نیز وجود دارد که این حس در دست ها نیز احساس گردد.

احساساتی که در عمدتا در ماهیچه بیشتر احساس م شود تا روی پست به شرح زیر هستند.

 • خزش
 • مورمور شدن
 • تیک زدن
 • درد
 • خارش
 • برق زدگی

بعضی از این احساس ها توصیف شان بسیار سخت است. افرادی که دچار این شرایط هستند معمولا این حس را با گرفتگی ماهیچه یا کرختی متفاوت می دانند. عقیده آن ها این حس، چیزی مانند نیاز مداوم به تکان دادن پاس است.

به طور معمول این علائم  از نظر شدت می توانند متفاوت باشند.  بعضی اوقات این علائم برای بازه ای از زمان دیده نمی شوند ولی بعدا باز میگردند.

در چه حالتی باید به دکتر مراجعه کرد

بعضی از افراد که دچار RLS/WED هستند هرگز دنبال مراقبت های پزشکی نمی روند زیرا نگران این هستند که شاید جدی گرفته نشوند.  اما RLS/WED می تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند و در طول روز باعث خواب آلودگی و گیجی شود و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فکر می کنید که به این سندرم دچارید با دکتر خود صحبت کنید.

سندرم پای بی قرار

دلایل RlS

گاها، نمی توان دلایلی را برای سندرم پای بی قرار بیان کرد. محققان به نوعی به تاثیر عدم تعادل در هورمون دوپامین مغز بر روی این سندرم شک دارند. این عامل باعث ارسال پیام هایی به ماهیچه برای حرکت می شود.

عامل وراثت

بعضی اوقات RLS/WED به صورت خانوادگی دیده می شود مخصوصا اگر این اختلال قبل از ۴۰ سالگی شروع گردد. محققان نقاطی روی کروموزوم را شناسایی کرده اند که ژن های مربوط به RLS/WED می توانند روی آن قرار داشته باشند.

بارداری

بارداری و یا تغییرات هورمونی میتواند به صورت موقتی منجر به تشدید علایم RLS/WED گردد. بعضی از بانوان، در دوران بارداری اولین بار با سندرم  RLS/WED مواجه می شوند مخصوصا در سه ماه آخر بارداری. به هر حال این علایم و نشانه ها پس از تولد کودک از میان می روند.

عوامل ریسک آفرین

RLS/WED میتواند در هر سنی اشاعه پیدا کند حتی در زمان کودکی. این اختلال با افزایش سن بیشتر دیده می شود و در بانوان بیشتر از آقایان شایع است.

سندرم پای بی قرار به طور معمول مربوط به مشکلات اساسی سلامت نمی شود اما به هر حال گاها RLS/WED به عنوان علایم جانبی شرایطی دیگر همچون موارد زیر نیز دیده می شود.

 • نوروپاتی محیطی

این عامل ناشی از صدمه دیدن اعصاب موجود در دست و یا پا است که گاها به دلیل بیماری های مزمن مانند دیابت و یا اعتیاد به الکل دیده میشود.

 • کمبود آهن

حتی بدون وجود داشتن آنمیا یا کم خونی، کمبود آهن می تواند به تنهایی عامل RLS/WED یا شدت دهنده آن باشد. اگر سابقه خون ریزی از شکم یا روده ها شده اید و یا تجربه خونریزی شدید در دوره قاعدگی داشته اید و یا اینکه به طور متوالی اهدای خون می کنید احتمال کمبود آن در شما وجود دارد.

 • بیماری کبدی

اگر دچار بیماری کبدی هستید، شاید شما هم دچار کمبود آهن باشید که گاها همراه با کم خونی است. زمانی که کبد به درستی کار نمی کند. میزان آهن موجود در خون شما کاهش پیدا می کند. این گونه تغییرات در حالت شیمیایی بدن می تواند منجر به RLS/WED یا همان سندرم پای بی قرار گردد.

 • نارسایی نخاعی

RLS/WED میتواند ناشی از وجود ضایعاتی در نخاع باشد. بیهوشی از طریق نخاع یا بلوک نخاعی ریسک دچار شدن به RLS/WED را افزایش می دهد.

عوارض

به هر حال RLS/WED منجر به شرایطی جدی نمی شود اما علائم آن می تواند آزار دهنده و یا حتی ناتوان کننده باشند. بیشتر افرادی که به سندرم پای بی قرار دچار هستند اذعان می کنند که خوابیدن یا ادامه خواب برایشان سخت است.

RLS/WED شدید میتواند باعث بروز نقصان هایی برجسته در کیفیت زندگی گردد و حتی می تواند منجر به افسردگی شود. بی خوابی همانطور که گفته شد می تواند باعث خستگی و گیج شدگی در طی روز گردد.

پاسخی بگذارید