علائم و درمان زگیل تناسلی ?

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل های تناسلی در اثر ویروس پاپیلوما انسان HPV ایجاد میشود و بیش از ۱۰۰ سویه مختلف HPV وجود دار.برخی از این سویه ها خطر ابتلا به سرطان مقعد یا گردن رحم را افزایش میدهند این سویه با سویه ای که منجر به ایجاد زگیل تناسلی است متفاوت میباشد هیچ ارتباطی بین زگیل های تناسلی و سرطان وجود ندارد و هیچ جای نگرانی ندارد.

زگیل های تناسلی رشد کمی دارند و معمولا بدون درد هستند شکل ظاهری آنها معمولا به شکل گل کلم میباشد.برخلاف بقیه زخم ها دردی در زگیل تناسلی وجود ندارد و باعث ایجاد چرک و خونریزی نیمشود.تولید آنها میتواند به شکل یک عدد یا خوشه ای باشد.

زگیل های تناسلی چقدر جدی هستند؟

امکان درمان و راهایی از این زگیل ها وجود دارد اما ویروس آنها در بدن وجود دارد و قابل درمان نمیباشد و هیچ راهی برای درمان آنها وجود ندارد به همین دلیل افراد مبتلا به زگیل تناسلی به صورت مکرر اقدام به درمان میکنند اما نکته مهم اینجاست که وجود زگیل تناسلی هیبچ مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمیکند.

چگونه زگیل تناسلی ایجاد میشود؟

زگیل تناسلی ویروسی میباشد از بدن یک فردی که دچار این بیماری است به بدن سالم منتقل میشود.حتی افرادی که هیچ گونه علائمی در مورد این ویروس ندارند میتوانند آن را منتقل کنند.

زگیل تناسلی

روش های دریافت زگیل تناسلی

داشتن رابطه جنسی واژنی یا مقعدی بدون کاندوم و وسایل محافظتی

رابطه جنسی دهانی که این روش بسیار نادر است.

تماس با آلت تناسلی حتی بدون نفوذ ، ارگاسم و انزال

انتقال زگیل های روی دست به دستگاه تناسلی هم وجود دارد اما این انتقال بسیار نادر است.

زگیل های تناسلی نیز میتواند هنگام تولد از مادر به نوزاد منتقل شود اما این روش هم یک روش غیر معمول است.

زگیل تناسلی از بوسه ، بغل کردن ، استخر ، استفاده از وسایل شخصی مثل حوله ، چنگال و … انتقال پیدا نمیکند و هیچ جای نگرانی ندارد.

زگیل های تناسلی ، HIV و سلامت جنسی

ابتلا به بیماری ادراری ، از جمله زگیل های تناسلی ، خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد.اگر با HIV زندگی می کنید و زگیل تناسلی نیز دارید ، احتمالاً بار ویروسی شما افزایش می یابد زیرا سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر است. این امر باعث می شود اگر رابطه جنسی بدون کاندوم داشته باشید ، احتمال ابتلا به HIV را بیشتر کنید.

اگر فردی که مبتلا به HIV است ، دارای زگیل تناسلی نیز باشد ، بار ویروسی آنها افزایش می یابد و این امر باعث می شود در طی رابطه جنسی محافظت نشده ، میتواند HIV را منتقل کند.اما اگر کسی بار ویروسی قابل ردیابی نداشته باشد ، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه زگیل های تناسلی باعث می شود احتمال ابتلا به HIV را بیشتر کند وجود ندارد.

اگر شما تحت درمان ضد ویروسی قرار می گیرید ، مهم است که با متخصص بهداشت خود صحبت کنید که چگونه درمان زگیل های تناسلی ممکن است با داروهای HIV شما ارتباط برقرار کند.

چگونه خود و دیگران را از ابتلا به زگیل تناسلی محافظت می کنید؟

هر بار که از رابطه جنسی واژن ، مقعد یا دهان استفاده می کنید ، از کاندوم مرد یا زن جدید یا سد دندان استفاده کنید. به یاد داشته باشید – اینها باید زگیل ها را بپوشانند یا از شما محافظت نمی شود.

از دستبند جدید دندان یا دستکش لاتکس برای پارگی و انگشت زدن (کاوش در مقعد شریک زندگی خود با انگشتان ، دهان و زبان) استفاده کنید یا از دستکشهای لاتکس برای مشت زدن استفاده کنید.

اسباب بازی های جنسی را با کاندوم جدید بپوشانید و بعد از استفاده آنها را بشویید.

در صورت شیوع عفونت به محیط اطراف ، از مالش یا لمس زگیل خودداری کنید.

داشتن چندین شریک جنسی همچنین می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد. اگر با چندین شریک جنسی رابطه برقرار می کنید ، استفاده از کاندوم و آزمایش STI منظم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 صحبت در مورد سلامت جنسی و به اشتراک گذاشتن وضعیت سلامت جنسی با شرکای خود می تواند به شما در داشتن رابطه جنسی ایمن کمک کند.

 در بعضی جاها واکسن هایی برای محافظت از دختران در برابر انواع خاصی از HPV وجود دارد که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی ، واکسن ها را مصرف کنید. واکسن ها تضمین نمی کنند که شما در آینده زگیل تناسلی ایجاد نکنید.

کاندوم توجه داشته باشید بهترین محافظت در برابر عفونت های مقاربتی و بارداری است. مصرف PREP مانع از زگیل تناسلی یا بارداری نمی شود.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

بیشتر مبتلایان به ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی HPV می شوند ، هیچ زگیل قابل مشاهده ای ایجاد نمی کنند. در صورت بروز علائم ممکن است تا چند هفته یا چند سال پس از تماس با ویروس متوجه آنها نشوید.

علائم شامل:

یک یا چند زگیل کوچک یا بدون درد خاکستری رشد کرده و توده هایی در اطراف واژن ، آلت تناسلی ، مقعد یا رانهای فوقانی شما ایجاد می کند.

خارش یا خونریزی از دستگاه تناسلی یا مقعد

تغییر در جریان طبیعی ادرار

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای ویروس ایجاد زگیل تناسلی وجود ندارد ، اما این احتمال وجود دارد که بدن شما بتواند به مرور زمان ویروس را پاک کند. درمانی برای از بین بردن زگیل وجود دارد. نوع درمانی که دریافت می کنید به نوع زگیل شما و محل زگیل بستگی دارد.

دو نوع اصلی از درمان وجود دارد:

استفاده از کرم ، لوسیون یا مواد شیمیایی برای زگیل

از بین بردن زگیل ها با انجماد ، گرم کردن یا از بین بردن آنها.

قبل از استفاده از هرگونه درمان ، با یک متخصص بهداشت و درمان مراجعه کنید. بسیاری از روش های درمانی زگیل به گونه ای طراحی شده است که روی دست و پا استفاده می شود و نباید از دستگاه تناسلی شما استفاده شود.

ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا درمان انجام شود و ممکن است زگیل بازگردد. برخی از افراد ممکن است درمان را پیدا نکنند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود در حالی که تحت درمان هستید از صابون ، کرم و لوسیون خودداری کنید زیرا این موارد باعث تحریک پوست می شود.

تا زمانی که شما یا شریک زندگی تان درمان خود را تمام نکرده اید، رابطه جنسی برقرار نکنید. اگر می توانید قبل از برقراری رابطه جنسی دوباره با یک متخصص بهداشت تماس بگیرید.

داشتن یک بار زگیل تناسلی شما را از گرفتن مجدد آنها متوقف نمی کند.

عوارض زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی معمولاً عوارض زیادی ندارند و شیوع آن به راحتی قابل درمان است. با این حال ، مانند اکثر STI ها ، زگیل های دستگاه تناسلی شما را در معرض ابتلا به سایر STI ها ، از جمله HIV قرار می دهد.

همچنین ممکن است یک زن باردار مبتلا به زگیل تناسلی آنها را هنگام زایمان به نوزاد خود منتقل کند. در دوران بارداری ، زگیل ها می توانند ادرار کردن (peeing) و زایمان را مشکل کنند.

 

پاسخی بگذارید