علائم و خطرات ویروس کرونا

ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی کرونا یکی از اعضای خانواده ویروس ها است این بیماری از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی است.این بیماری بین حیوانات و افراد منتقل میشود به عنوان مثال اعتقاد بر این بود که از گربه های اهلی به انسان منتقل میشود در حالی که از یک نوع شتر به انسان منتقل میشود هنوز هیچ منبع رسمی تایید نکرده که عامل انتقال این بیماری چه حیوانی میباشد. این بیماری یکی از بیماری های شایع در سال ۲۰۲۰ میباشد که شهر ووهان را فراگرفته است.

نام ویروس کرونا از واژه لاتین کرونا گرفته شده است که به معنی تاج میباشد چون تحت میکروسکوپ الکترونی ، تصویر ویروس یک تاج خورشیدی میباشد.

علائم ویروس کرونا چیست؟

بر اساس نظریه دانشمندان،علائم این بیماری عفونت ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی میباشد. در موارد شدیدتر میتواند منجر به ذات الریه ، سندرم حاد تنفسی ، نارسایی کلیه ئ حتی مرگ شود و برخی منابع میگویند ممکن است بین ۱۰ الی ۱۴ روز طول بکشد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا چقدر کشنده است؟

برخی از کارشناسان میگویند ممکن است به اندازه ای نباشد که بتواند یک انسان را از پای در بیاورد این بیماری در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ که منشا آن چین بوده است شروع شده است و نزدیک به ۸۰۰ نفر را در سراسر جهان کشته است.به همین دلیل بیشتر موارد در چین گزارش شده است.

از ۲۴ ژانویه مقامات چینی گفتند که حداقل ۲۶ نفر برا اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند.تمامی این افراد در استان هوبی که پایتخت آن ووهان است گزارش شده است ، همه موارد شامل افرادی میشود که یا اهل ووهان بوده اند یا به دلیل مسافرت به ووهان دچار این بیماری شده اند.

برای جلوگیری از کسترش آن چه باید کرد؟

هنوز هیچ واکسنی برای درمان این ویروس تولید و وجود ندارد.رسانه های دولتی گفتند که مقامات چین روز پنجشنبه به طور کامل ووهان را متوقف کردند و پرواز و قطار های خارج از شهر را به حالت تعلیق درآورند و به ساکنان گفتند که آنها نمیتوانند بدون دلیل خاصی این محل را ترک کنند.دلیل این کار طبق گفته فرماندهی به معنای جلوگیری از انتشار این ویروس و محافظت از زندگی سایر افراد میباشد.

منشا ویروس کرونا

مقامات بهداشتی چین هنوز در تلاشند تا منشا این ویروس را مشخص کنند به گفته آنها از یک بازار غذایی که محل فروش غذاهای دریایی است منشا گرفته است همچنین میگویند که امکان دارد یک منبع حیوانی باعث شیوع این بیماری شود.به گفته دانشمندان چینی ، مارها از جمله مار کبرا میتواند منیع ویروس کرونا باشد.حتی کارشناسان نگران هستند وقتی که کارکنان بهداشتی در حین شیوع بیماری دچار ابتلا به این بیماری میشوند پس نشان میدهد این بیماری در حال انتقال است و کشترش آن در محیط های بیمارستان بسیار زیاد میباشد.به گفته خبرنگاران این یک وضعیت اضطراری در چین است و باید به شدت از نفوذ آن به کشور های دیگر جلوگیری شود.

منبع : سایت ویکیپدیا

 

پاسخی بگذارید