بیماری آنفلوانزا چیست و چه نشانه هایی دارد؟

بیماری آنفلوانزا

آنفلوانزا یک سرما خوردگی شدید میباشد اما با این تفاوت که اگر زود درمان نشود منجر به مرگ نیز میشود این بیماری به صورت کاملا ناگهانی در فرد ظاهر میشود افرادی که انفلوانزا دارند علائم زیر را احساس میکنند:

 • تب یا گاهی لرزش بدن
 • سرفه کردن به صورت متوالی و مکرر
 • گلو درد شدید و گرفتگی صدا
 • درد عضلات بدن
 • آبریزش بینی
 • ممکن است بعضی از افراد استفراغ و اسهال زیر داشته باشند البته این گزینه بیشتر در کودکان مشاهده شده است.

 

عوارض بیماری آنفلوانزا:

بیشتر افرادی که به این بیماری خطرناک مبتلا شده اند باید طی چند روز تا دو هفته بهبود یابند اگر در این مدت از این بیماری خلاص نشوید امکان مشاهده عوارش مانند ذات الریه در فرد مشاهده میشود که بعضی از آنها میتوانند زندگی فرد را تهدید و حتی منجر به مرگ نیز شوند.

عفونت های سینوسی و گوش نمونه ای بارز از عوارض متوسط این بیماری به شمار میرود در حالی که ذات الریه یک عارضه جدی در بیماری آنفلوانزا میباشد که میتواند ناشی از عفونت ویروس آنفلوانزا باشد.عفونت ویروس آنفلوانزا دستگاه تنفسی میتواند یک واکنش التهابی در بدن ایجاد کند و میتواند منجر به عفونت شود این بیماری میتواند  مشکلات پزشکی مزمن ایجاد کند مثلا افرادی که اسم دارند ممکن است دچار حملات اسم شوند و افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است وخیم تر شدن وضعیت ناشی از آنفلوانزا را تجربه کنند.

 

افراد در معرض خطر آنفلوانزا :

هر کسی میتواند به بیماری آنفلوانزا مبتلا شود این بیماری سن و سال نمیشناسد ممکن هست تمام افراد به این بیماری مبتلا شوند این بیماری بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر مشاهده شده است حتی زنان باردار و کودکان هم بیشتر به این بیماری مبتلا میشوند.

 

پیشگیری از این بیماری :

 1. از تماس ( دست دادن ، روبوسی و … ) که مبتلا به این بیماری هستند دوری کنید.
 2. اگر بالای ۶۵ سال سن دارید و یا مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی هستید حتما به صورت یکساله واکسن آنفلوانزا تزیق نمائید این واکسن پیشگیری جدی در مقابل این بیماری از خود نشان میدهد.
 3. در تغذیه خود حتما میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید.
 4. از استرس و خستگی شدید به دور باشید.

 

درمان بیماری با چند نکته ساده :

 1. بر روی عضلاتی که درد شدیدی دارند کمپرس یا شی گرم قرار دهید.
 2. برای از بین رفتن آبریزش بینی حتما با آب نمک ، چای سرد به صورت مداوم قرقره کنید.
 3. برای جلوگیری از سرایت بیماری به افراد دیگر به صورت مرتب دستانتان را بشویید خصوصا پس از فین کردن یا پیش از دست زدن به مواد غذایی

 

منبع : پست آموز

 

پاسخی بگذارید